IDEA PRE MAGNU
AUTORI:
Ing. arch. Karina Humajová
Ing. arch. Lukáš Rypák
Ing. arch. Veronika Rypák Vaňo
Ing. arch. Karol Volf
SPOLUPRÁCA:
Ing. Jaroslav Konečný
STAVIKON Piešťany
INVESTOR:
Magna Energia a.s.
ROK:
2021 / architektonická súťaž, 1. miesto
2021 – 2022 / dokumentácia na stavebné povolenie, realizačný projekt
2022 / projekt interiéru
2022 – 2024 / realizácia
V roku 2021 vyhlásila spoločnosť Magna Energia architektonickú súťaž na návrh nového sídla spoločnosti. Spomedzi 42 prihlásených návrhov vybrala odborná porota návrh ateliéru Garad. Nasledovalo dopracovanie architektonickej štúdie a ďalších stupňov projektovej dokumentácie, ktoré zastrešovala lokálna projekčná kancelária STAVIKON Piešťany.
Pôvodný areál slúžil ako výrobňa vianočných svetielok. Sídlila tu firma Heliand, ktorá ako prvá v Československu vyrábala vianočné osvetlenie, výroba začala fungovať už po druhej svetovej vojne. Počas obdobia socializmu bola firma zoštátnená a od roku 1957 niesla názov Zlatokov. Legendárne vianočné osvetlenie, ako napríklad Muchotrávky, Snehuliaci či Svetlušky, ktoré sa vyrábalo v dielni na Bratislavskej ulici, dodnes nájdeme v mnohých slovenských domácnostiach.
Objekt vily, orientovaný do hlavnej ulice, pravdepodobne slúžil ako obytný dom a bol postavený koncom 20. rokov 20. storočia. Postupne prešla budova viacerými prestavbami, čím vznikla pomerne členitá dispozícia. Pre potreby priemyselnej výroby bola počas 70. rokov v areáli pristavená väčšia dielňa, ku ktorej neskôr pribudli obslužné objekty, sklady a garáže.
Pôvodné budovy v areáli vytvárali širokú zmes konštrukčných riešení a dispozícii. Areál bol očistený od nevyhovujúcich drobných skladových objektov a zachované boli iba dva objekty bývalej dielne a vily (vila sa po zahájení stavby ukázala ako staticky nevyhovujúca, bola asanovaná a nahradená replikou). K pôvodnej štruktúre bolo dostavané východné krídlo jedálne a nadstavba tretieho podlažia dielne, čím vzniklo intímne nádvorie.
Budova v sebe ukrýva tri odlišné charaktery, každý z nich prezentuje jednu vývojovú etapu areálu:
Reprezentatívna vila, ktorej priestory ponúkajú jednoduchú dispozíciu, biele steny, menšie miestnosti a skryté inštalácie. Fasáda je bohato zdobená a strecha je korunovaná kvetinovou atikou.
Pôvodná dielňa, utilitárny pracovný priestor s odhalenými konštrukciami zo surového betónu, viditeľnými inštaláciami, zelenými oknami a tehlovými stenami.
Nová prístavba je postavená z pôvodných tehál a drevených CLT panelov. Dopĺňa dva odlišné výrazy vily a dielne. Prístavba narába s veľkými otvormi, vegetačnými strechami, tehlovým obkladom. Opakuje sa tu motív zaoblenia, podobne ako bol na pôvodnej vile, inštalácie sú priznané, tak ako v dielni.
Interiér odráža filozofiu firmy: rodinný podnik, transparentnosť, komunita. Stvárnenie priestorov otvára priehľady v budove aj smerom do nádvoria. Členitá dispozícia ponúka zákutia, ktoré vyzývajú objavovať. Hlavnú úlohu hrá drevo a tehla. Zmäkčujú surovosť betónu, dodávajú hrejivý pocit a tvoria pozadie pre širokú zbierku obrazov.